Newmarket Triathlon

18 Sun Sep
Triathlon
Position Bib Number Competitor Chip Time Club Category Start Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 110 Lee Shipp 00:54:48 diss cycling club 35-39 Male 08:54:30 00:04:44 00:00:23 00:34:09 00:00:24 00:15:09
2 103 Ben Redman 00:55:39 Cambridge Triathlon Club 35-39 Male 08:51:00 00:05:12 00:00:27 00:34:04 00:00:26 00:15:32
3 109 Adam Wells 00:55:59 Ely Tri Club 40-44 Male 08:54:00 00:04:34 00:00:25 00:35:33 00:00:24 00:15:05
4 104 Eugene Husband 00:57:22 Newmarket Cycling & Triathlon Club 40-44 Male 08:51:30 00:05:02 00:00:23 00:35:07 00:00:23 00:16:28
5 112 Pip Moore 00:57:25 West Suffolk Wheelers and Triathlon Club 45-49 Male 08:55:30 00:04:29 00:00:33 00:36:18 00:00:32 00:15:35
6 95 Simon Smith 00:58:10 Thetford AC 40-44 Male 08:47:00 00:05:12 00:00:42 00:35:44 00:00:33 00:16:01
7 113 Clennell Collingwood 00:58:13 Cambridge Triathlon Club 45-49 Male 08:56:00 00:04:11 00:00:40 00:36:12 00:00:30 00:16:41
8 105 Charlie Holt 00:58:58 Juniors 17-18 Male 08:52:00 00:04:55 00:00:30 00:37:56 00:00:20 00:15:19
9 102 Jonathan Wells 01:00:16 Cambridge Triathlon Club 45-49 Male 08:50:30 00:04:45 00:00:50 00:36:15 00:00:46 00:17:42
10 107 Ben Smith 01:01:11 King Lynn Cycling Club 30-34 Male 08:53:00 00:04:28 00:00:26 00:38:15 00:00:32 00:17:31
11 96 Robert Fincham 01:02:46 Cambridge Triathlon Club 40-44 Male 08:47:30 00:05:27 00:00:38 00:38:47 00:00:40 00:17:15
12 91 Martin Penney 01:03:17 Cambridge Triathlon Club 35-39 Male 08:45:00 00:05:24 00:01:03 00:38:56 00:00:42 00:17:15
13 97 Charlotte Smith 01:04:07 35-39 Female 08:48:00 00:05:06 00:00:37 00:40:21 00:00:37 00:17:28
14 63 Nigel King 01:04:54 25-29 Male 08:31:00 00:06:23 00:00:37 00:39:33 00:00:29 00:17:54
15 83 Grainne Neary 01:04:57 Newmarket Cycling & Triathlon Club 25-29 Female 08:41:00 00:05:03 00:00:58 00:41:22 00:00:46 00:16:50
16 100 Laura Hicks 01:05:00 West Suffolk Wheelers and Triathlon Club 30-34 Female 08:49:30 00:05:05 00:00:34 00:40:39 00:00:30 00:18:13
17 74 Owen Wilson 01:05:11 Newmarket Cycling & Triathlon Club 30-34 Male 08:36:30 00:05:57 00:00:35 00:36:20 00:00:31 00:21:51
18 69 Alex Leeson 01:05:16 Newmarket Cycling & Triathlon Club 30-34 Male 08:34:00 00:05:23 00:00:44 00:41:04 00:00:29 00:17:39
19 75 Simeon Paton 01:05:24 20-24 Male 08:37:00 00:05:43 00:01:12 00:41:46 00:00:16 00:16:29
20 85 Maxine Lane 01:05:40 Newmarket Cycling & Triathlon Club 40-44 Female 08:42:00 00:05:38 00:00:35 00:41:52 00:00:24 00:17:13
21 98 Hayden Marsh 01:05:48 Newmarket Cycling & Triathlon Club 30-34 Male 08:48:30 00:05:30 00:01:01 00:40:20 00:00:22 00:18:38
22 58 Kevin Stigwood 01:06:05 Meridian Triathlon Club 40-44 Male 08:28:30 00:06:43 00:00:25 00:39:15 00:00:26 00:19:20
23 67 Jerome Jullien 01:06:13 45-49 Male 08:33:00 00:05:39 00:00:51 00:40:49 00:00:39 00:18:17
24 59 Chris Whalley 01:07:01 Petersfield Triathlon Club 25-29 Male 08:29:00 00:05:47 00:00:40 00:41:01 00:00:38 00:18:56
25 79 Chris Outtersides 01:07:01 Saffron Striders 40-44 Male 08:39:00 00:06:46 00:00:43 00:41:38 00:00:40 00:17:16
26 57 Andrew Griffiths 01:07:09 35-39 Male 08:28:00 00:05:42 00:01:02 00:40:39 00:00:24 00:19:23
27 78 Oliver Pynn 01:07:18 35-39 Male 08:38:30 00:05:46 00:00:46 00:41:59 00:00:41 00:18:08
28 66 Stephen Douglas 01:07:20 Meridian Triathlon Club 55-59 Male 08:32:30 00:05:55 00:00:45 00:40:44 00:00:31 00:19:27
29 108 Mark Barnes 01:07:22 45-49 Male 08:53:30 00:04:45 00:00:46 00:42:33 00:00:30 00:18:51
30 93 Helen Samuel 01:07:24 West Suffolk Wheelers and Triathlon Club 40-44 Female 08:46:00 00:05:31 00:00:36 00:41:43 00:00:31 00:19:06
31 65 Tansy Challis 01:07:54 Cycle Club Ashwell 40-44 Female 08:32:00 00:06:00 00:00:38 00:43:02 00:00:30 00:17:46
32 29 Oliver Daykin 01:07:57 Juniors 17-18 Male 08:14:00 00:05:49 00:01:17 00:44:55 00:00:35 00:15:24
33 56 Gavin Bennett 01:07:57 45-49 Male 08:27:30 00:06:37 00:01:32 00:39:32 00:00:55 00:19:23
34 39 Nick Williams 01:08:24 40-44 Male 08:19:00 00:05:34 00:00:47 00:43:22 00:00:28 00:18:14
35 81 Wayne Gardner 01:08:30 Stowmarket Striders Running Club 30-34 Male 08:40:00 00:05:34 00:00:44 00:42:16 00:00:26 00:19:32
36 55 Kevin Webb 01:08:30 45-49 Male 08:27:00 00:06:03 00:01:07 00:40:58 00:00:46 00:19:39
37 99 Steve Kidman 01:08:31 Walden Tri 45-49 Male 08:49:00 00:04:38 00:00:52 00:41:44 00:00:48 00:20:31
38 82 Jack Dobinson 01:08:54 Juniors 19 Male 08:40:30 00:05:47 00:01:53 00:41:23 00:00:59 00:18:54
39 89 Jane Paterson -Todd 01:08:59 50-54 Female 08:44:00 00:06:05 00:01:01 00:41:37 00:00:46 00:19:31
40 101 Florence Greatrix 01:10:00 Cambridge Triathlon Club 20-24 Female 08:50:00 00:04:54 00:00:59 00:43:46 00:00:31 00:19:52
41 86 Jess Hudson 01:10:10 Walden Tri 35-39 Female 08:42:30 00:06:04 00:01:07 00:44:20 00:00:41 00:17:59
42 38 Alberto Rodriguez Cala 01:10:20 30-34 Male 08:18:30 00:06:53 00:02:40 00:43:16 00:01:02 00:16:30
43 31 Michael Passfield 01:10:59 Walden Tri 50-54 Male 08:15:00 00:07:06 00:01:28 00:40:31 00:00:56 00:20:59
44 90 Daniel Zenobia 01:11:03 West Suffolk Wheelers and Triathlon Club 30-34 Male 08:44:30 00:05:29 00:01:19 00:42:54 00:01:03 00:20:20
45 54 Ed Clow-Wilson 01:11:17 Tri London 35-39 Male 08:26:30 00:04:50 00:01:05 00:48:23 00:01:13 00:15:47
46 116 Joseph Fallon 01:11:33 Juniors 19 Male 08:57:30 00:06:08 00:01:22 00:44:20 00:00:56 00:18:49
47 64 Rhyan Probert 01:11:35 Meridian Triathlon Club 40-44 Male 08:31:30 00:06:25 00:01:04 00:43:18 00:00:36 00:20:14
48 115 Laura Lewis 01:12:40 30-34 Female 08:57:00 00:06:13 00:00:58 00:45:44 00:00:47 00:19:00
49 41 Michael Davies 01:12:47 45-49 Male 08:20:00 00:06:40 00:01:04 00:44:34 00:01:08 00:19:24
50 53 Megan Smart 01:13:04 Stowmarket Striders Running Club 25-29 Female 08:26:00 00:06:10 00:00:45 00:46:20 00:00:21 00:19:30